Petek Temizleme

Petek temizleme yapıldığı taktirde kalorifer tesisatında meydana gelmesi olası bir çok sorunun önüne geçilebilir. Bu aynı zamanda kombinizin dayanım ömrü içinde gerekli olan bir işlem olarak görülmelidir. Günümüzde bir çok firma bu temizlik işlemini teknolojik cihazlardan yararlanarak, ev ve işyerlerinizde hiç bir yeri kirletmeden, konforlu bir şekilde hizmet vermektedir. Eskisi gibi peteklerin yerlerinden sökülerek yıkanması gibi işlemler yapılmamakla beraber, bu işlemler için kimyasal maddelerin yardımı ile petek temizleme makineleri kullanılmaktadır.

Kombi ve Petek Temizliği

 

Temizlik esnasında petek temizleme makinesinin verdiği basınç sayesinde radyatörler içerisinde biriken kireç ve tortullar, kimyasallar sayesinde parçalanarak çözülmekte ve tesisatınızdan tahliye edilmektedir. Aynı zamanda bu işlem tesisatın içerisinde meydana gelecek bir çok ısınma probleminin de önünü almak demektir. Bu yüzden yaklaşan kış aylarında, kışa hazır bir şekilde girilmesi için, radyatör temizliğinin yapılması önem arz eden bir konudur.Radyatörler ile ısınma ihtiyacı giderilen ortamlarda petek temizleme önemlidir. Radyatörlerde ısınma sorunlarına neden olan kireç artıkları, katman halinde radyatörlerinizin içerisinde yer edebileceği gibi, serbest bir şekilde tesisat içerisinde de dolaşabilir. Bu dolaşım kombi filtrelerinizin tıkanmasına ve bir süre sonra arızalanmasına da neden olacaktır. Radyatör temizliği sayesinde hem tesisatınızın hem de kombinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Merkezi sistemlerle ısınan binalarda ise durum farklı değildir, petek temizleme bireysel olarak yapılacak bir iş değildir. Bunun için gerekli ekipmanlar sizlere çok yüksek fiyatlara mal olacaktır. Bu yüzden radyatör temizliği mutlaka firmalar tarafından yaptırılmalıdır. Petek temizleme yaptırılmayan sistemlerde yakıt tüketimi daha fazla olacağından karşılaşacağınız fatura tutarları da yüksek olacaktır.

Petek temizleme ile tesisatınızın kirlilik oranına bağlı olarak yüzde 30’lara varan performans artışları sağlayabilirsiniz. Bunun yakıt tüketimine oranı hesaplandığında aslında ödediğiniz miktarların, göz ardı edilemeyecek bir kısmının ısınma sorunlarına gittiğini farkedeceksiniz. Bu yüzden, yüksek faturalardan kurtulmak istiyorsanız, yaktığınız kadar ısı elde etmek istiyorsanız mutlaka düzenli aralıklarla radyatör ve tesisat temizliğini göz ardı etmeyin.

Be the first to comment

Leave a comment

Bilgi için TIKLA ARA Call Now ButtonTıkla ARA : 0551 231 83 55